Sarospatak camping, baseny, Węgry – przyjemne miejsce na długi weekend

17
13530

Na wstępie informuje że jestem fanatykiem karawaningu uwielbiam taki sposób spędzania wolnego czasu więc pewne moje oceny mogą być emocjonalne i subiektywne ale zapewniam Was PRAWDZIWE.

Szarospatak to niewielka miejscowość w północno wschodniej części Węgier, główną atrakcją tego niewielkiego miasta są kąpieliska termalne usytuowanie na obrzeżach miasta.

W dzisiejszej dobie wszechobecnych gps – ów nie ma potrzeby skupiać się na wskazówkach topograficznych ale informacyjnie z Nowego Sącza mamy 205 km. Bez autostrad czyli dojazd bez dodatkowych opłat, czas przejazdu z przyczepą ok. 3 godziny. Podstawowe kierunki to przejście graniczne Muszynka następnie Bardejów kierunek Preszów w miejscowości Kapusany skręcamy w lewo i wjeżdżamy na drogę E371 i nią jedziemy aż do przejścia granicznego w Satoraljaujhely. Jak wyjedziemy z miasta granicznego to następne miasto to już Sarospatak, zjeźdźamy pierwszym zjazdem do miasta i po przejechaniu torów kolejowych skręcamy ostro w lewo i ta droga doprowadzi nas do kempingu i kąpieliska Végardó Fürdő.

Sarospatak baseny dobry pomysł na weekend

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest przyjazd z przyczepą kempingową lub kamperem nawet w późnych godzinach wieczornych lub nocnych, zaoszczędzając koszty jednego noclegu możecie przenocować na bardzo dużym bezpłatnym parkingu z którego nikt nie będzie Wasz wyganiał w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska i basenów.                             A Rano nawet ze śpiącą częścią składu możecie „wciągnąć się” na camping i zacząć rozkładać obóz, zanim reszta składu podniesie głowy, cały obóz macie rozłożony i po śniadaniu wskakujecie do basenu.

Teren campingu w Sarospatak nie jest największy, dzielimy go jeszcze z drewnianymi domkami kempingowymi pamiętającymi poprzednią epokę, ale jest to rezerwowy wariant dla większej ekipy bez własnego sprzętu noclegowego. Teren kempingu jest ogrodzony i pilnowany w nocy ale zdarza się że nie ma nikogo na recepcji wtedy proponuję szukać portiera w kasach kąpieliska po drugiej stronie naprzeciwko parkingu.

Skrzynek prądowych jest dość sporo, oczywiście wtyczki tradycyjne dwu pinowe, niestety zasilanie na całym campingu nie ma uziemienia, więc przy większej wilgotności nawet grill może lekko kopać, trzeba podchodzić do grilla elektrycznego w klapkach.

Na teren kąpieliska przechodzimy przez otwieraną rano i zamykaną wieczorem bramą Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest to że płatność za kemping uprawnia do korzystania ze wszystkich dobrodziejstw kąpieliska, jedynie za nowe zjeżdżalnie wodne trzeba dodatkowo dopłacić 500 forint na 10 zjazdów.  Najnowszy cennik 2018 wstępu na baseny i Camping w Sarospatak

Na Camping Végardó Fürdő można wprowadzać psy, oczywiście będzie miło jak posprzątamy za swoim psem.

Na terenie Kempingu  w roku 2016 została wybudowana nowa infrastruktura sanitarna toalety, łazienki, prysznice.

W tym samym pomieszczeniu znajduje się również kuchnia z dostępem do lodówki kuchenki gazowej a w jadalni znajduje się duży stół jadalniany – rewelacja.  W 2016 roku piekłem w tej kuchni nawet pączki dla 20 osobowej ekipy mam nadzieje że uda się jeszcze powtórzyć ten temat w przyszłości. 🙂

Na kąpielisku znajdziemy duży basen pływacki o wymiarach 16 m x 25 m i głębokości 1,5 m – 1,9 m

temperatura wody 27°C – 29°C.

Kolejny to basen do nauki pływania o wymiarach 10m x 16 m i głębokości 1 m – 1,2 m temperatura wody 31°C – 33°C

Basen dla dzieci z atrakcjami, dający dzieciom szansę na przeżycie przygód (różnego rodzaju promienie wodne wytryskające z figur) figury zwierząt itp.. Polecam go dzieciom w różnym wieku, od tych najmłodszych do 12 lat. do nauki pływania o średnicy ok. 8 m i głębokości 0,2 m – 0,7 m temperatura wody 29°C – 31°C

Kule wodne fontanny i prysznice to fajna atrakcja dla dzieci

Tak zwany basen „Acapulco”: składa się z 3 części. Okrąglak z „bąbelkami” zapewnia on kąpiącym się relaks i odświeżenie oraz delikatny miły masaż dyszami powietrznymi . Druga część, jakby z plażą niestety betonową, daje okazję pluskania się rodzinom z dziećmi w różnym wieku. Trzecia część to ta widoczna na zdjęciu tzw. jaskinia z biczami wodnymi i lejącą się wodą.

Kluczowym punktem programu są baseny termalne niestety z chlorowaną wodą termalną na dwóch poziomach w sześciu osobnych basenach można zażywać kąpieli termalnych w wodach o temperaturze od 32°C – 36°C.

Obok basenów termalnych w otoczeniu zielonej łąki znajduje się basen wielofunkcyjny rekreacyjny o wymiarach  24 m. x 30 m. głębokości 1,3 m. – 1,6 mtemperatura wody w basenie 31°C – 33°C

W bezpośrednim sąsiedztwie tego basenu znajdują się zjeżdżalnie dla dzieci i młodzieży.

Na terenie kąpieliska znajdziecie wiele trawiastej przestrzeni do leżakowania i plażowania, plac zabaw dla dzieci,  huśtawki,  drewniane trasy sprawnościowe,  boisko do piłki nożnej wysypane piaskiem.

A jak dopadnie głód to przy wejściach na teren kąpieliska znajdziecie naprawdę smaczne jedzenie, poza tradycyjnymi Langoszem , gyros pieczone filety z kurczaka lody, gofry i oczywiście piwo ja od lat zakochany jestem w Arany Aszok.

Podsumowując Sarospatak to bardzo fajne miejsce na krótki nawet dwu dniowy wypad na baseny, jest niedaleko nawet z przyczepą o wadze 1350 kg dojeżdżacie z Nowego Sącza w 3 godz. Jest niedrogo, zawsze dużo cieplej niż w Polsce nawet nie musicie kupować forintów, pobrane w bankomacie wychodzą w tym samym kursie co w kantorze a nawet taniej. Teren jest wystarczający dla biwakowania a mnogość basenów zapewnia dość swobodny dostęp do rozrywek i atrakcji wodnych.

Już niedługo opiszę Wam kilka innych fajnych  miejsc które już znamy bo odwiedzamy je dość systematycznie, ale wcześniej całkiem nowe miejsce, do którego jedziemy w najbliższy weekend.

 

17 KOMENTARZE

 1. Ktoś potwierdzi czy w tym roku nic się nie zmieniło?
  Ps. Czasami robie to bywa a właśnie w ten weekend wybieram się temu po raz pierwszy z rodzinką no i oczywiście z przyczepą

  • Witaj Pawle nic się nie zmieniło a nawet w tym roku przybyło że dają karteczki po polsku z informacją, do kiedy trzeba opuścić kemping, czyli do 10 rano żeby nie liczyli kolejnej doby, za pozostanie na kempingu liczą za korzystanie z basenów a nie za całą dobę.

 2. Wiecie może jak liczą za camping od której do której . A z tego cennika to nie płaci się za klimatyzacyjne i samochód tylko te opłaty za np.namiot , podatek i osoba

  • Za kemping jest opłata od momentu wjazdu do 10 rano następnego dnia, dlatego sugeruję tak jak w artykule wjazd rano na kemping bo w cenie macie dostęp do wszystkich basenów poza zjeżdżalniami dodatkowo płatnymi. Wjazd po południu trochę mija się z celem bo obsługa liczy wam dobę a jest to tylko nocleg a nie skorzystacie z basenów które zamykają o 19.00, a ta doba jest liczona do 10 rano następnego dnia. Klimatyczne doliczają do każdej osoby powyżej 18 roku życia. Opłaty dotyczą każdego elementu osobno zresztą jak na większości kempingów miejsce na namiot lub przyczepa + ilość osób + samochód. Psa nie liczą w Sarospatak.

   • W cenie domku jest wstęp na baseny dla określonej ilości osób które nocują na terenie kempingu, otrzymujecie opaski na rękę uprawniające do wstępu na baseny. Oczywiście zjeżdżalnie są dodatkowo płatne.

 3. Witam. A jak z płatnościami gotówką, czy można karta i jak z barkiem obok jeśli coś przekąski można płacić kartą?

  • Na kempingu można oczywiście zapłacić kartą, natomiast w barach na terenie kąpieliska tylko gotówką np. piwo Aranyaszok 350 Forint 0,5 l, ceny jedzenia nie są wygórowane langosz ze śmietaną ok 550 F.

  • Polecam raczej mieć forinty bo jak zaczną liczyć i przeliczać to się nie doliczysz, a bariera językowa jest nie do przejścia :). W centrum miasta ok 1 km jest bankomat można wybrać kasę a przelicznik w bankomacie jest korzystny kurs nawet lepszy niż w kantorze.

  • Na stronie Campingu Vegardo Furdo nie ma rzeczywiście żadnego kontaktu, bo przecież po co, jest na wizytówce Google Telefon: +36 47 655 317 ale jest problem z kontaktem, rozmawiają tylko po Węgiersku próbuj też przez kontakt mailowy z wizytówki Google. Lub jedzcie w ciemno jak się nie dogadacie, tylko wtedy tak kombinujcie żeby nie być za późno bo w koło jest sporo domków, kwater prywatnych do wynajęcia a ceny podobne, jak nie uda się na terenie basenów to trochę drożej jest też kemping na przeciwko, wyższy znacznie standard domków, jest też wyższa cena i dodatkowo trzeba płacić za wstęp na baseny ale jest to jakaś alternatywa rezerwowa.

 4. Mamy pieska, który podróżuje z nami. Czy jesteście pewni, że nie będzie problemu na tym kempingu?. Myślę o domku ale jest nas tylko 2 osoby.Chcielibyśmy tam ruszyć po 20 września.

  • Witam nigdy nie spotkaliśmy się jakimkolwiek problemem jeśli chodzi o zwierzęta tym bardziej małe na Cempingu w Sarospatak, bywamy tam dość często co najmniej raz w sezonie sami ale znajomi którzy też tam bywają wszyscy mają psy (małe) i nigdy nie mieli problemu z psem.

Napisz komentarz

Napisz komentarz
Imię