Sarospatak camping, baseny, Węgry – przyjemne miejsce na długi weekend

0
1350

Na wstępie informuje że jestem fanatykiem karawaningu uwielbiam taki sposób spędzania wolnego czasu więc pewne moje oceny mogą być emocjonalne i subiektywne ale zapewniam Was PRAWDZIWE.

Szarospatak to niewielka miejscowość w północno wschodniej części Węgier główna atrakcją tego niewielkiego miasta są kąpieliska termalne usytuowanie na obrzeżach miasta.

W dzisiejszej dobie wszechobecnych gps – ów nie ma potrzeby skupiać się na wskazówkach topograficznych ale informacyjnie z Nowego Sącza mamy 205 km. Bez autostrad czyli dojazd bez dodatkowych opłat, czas przejazdu z przyczepą ok. 3 godziny. Podstawowe kierunki to przejście graniczne Muszynka następnie Bardejów kierunek Preszów w miejscowości Papusiany skręcamy w lewo i i wjeżdżamy na drogę E371 i nią jedziemy az do przejścia granicznego w Satoraljaujhely jak wyjedziemy z miasta granicznego to następne miasto to już Sarospatak zjeźdźmy pierwszym zjazdem do miasta i po przejechaniu torów kolejowych skręcamy ostro w lewo i ta droga doprowadzi nas do kempingu i kąpieliska Végardó Fürdő.

Sarospatak baseny dobry pomysł na weekend

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest przyjazd z przyczepą kempingową lub kamperem nawet w późnych godzinach wieczornych lub nocnych, zaoszczędzając koszty jednego noclegu możecie przenocować na bardzo dużym bezpłatnym parkingu z którego nikt nie będzie Wasz wyganiał w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska i basenów.                             A rano nawet ze śpiącą częścią składu możecie „wciągnąć się” na camping i zacząć rozkładać klamoty zanim podniesie głowy reszta składu cały obóz macie rozłożony i po śniadaniu wskakujecie do basenu.

Teren campingu w Sarospatak nie jest największy, dzielimy go jeszcze z drewnianymi domkami kempingowymi pamiętającymi poprzednią epokę, ale jest to rezerwowy wariant dla większej ekipy bez własnego sprzętu noclegowego. Teren kempingu jest ogrodzony i pilnowany w nocy ale zdarza się że nie ma nikogo na recepcji wtedy proponuję szukać portiera w kasach kąpieliska po drugiej stronie naprzeciwko parkingu.

Skrzynek prądowych jest dość sporo, oczywiście wtyczki tradycyjne dwu pinowe, niestety zasilanie na całym campingu nie ma uziemienia, więc przy większej wilgotności nawet grill może lekko kopać, trzeba podchodzić do grilla elektrycznego w klapkach.

Na teren kąpieliska przechodzimy przez otwierana rano i zamykaną wieczorem bramą Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest to że płatność za kemping uprawnia do korzystania ze wszystkich dobrodziejstw kąpieliska jedynie za nowe zjeżdżalnie wodne trzeba dodatkowo dopłacić 500 forint na 10 zjazdów.  Pełen zestaw cen za kemping i kąpielisko znajdziecie tutaj => http://vegardofurdo.hu/pl/

Na Camping Végardó Fürdő można wprowadzać psy, oczywiście sprzątamy za swoim psem.

Na terenie Kempingu  w roku 2016 została wybudowana nowa infrastruktura sanitarna toalety, łazienki, prysznice.

W tym samym pomieszczeniu znajduje się również kuchnia z dostępem do lodówki kuchenki gazowej a w jadalni znajduje się duży stół jadalniany – rewelacja.  W 2016 roku piekłem w tej kuchni nawet pączki dla 20 osobowej ekipy mam nadzieje że uda się jeszcze powtórzyć ten temat w przyszłości. 🙂

Na kąpielisku znajdziemy duży basen pływacki o wymiarach 16 m x 25 m i głębokości 1,5 m – 1,9 m

temperatura wody 27°C – 29°C.

Kolejny to basen do nauki pływania o wymiarach 10m x 16 m i głębokości 1 m – 1,2 m temperatura wody 31°C – 33°C

Basen dla dzieci z atrakcjami, dający dzieciom szansę na przeżycie przygód (różnego rodzaju promienie wodne wytryskające z figur) figury zwierząt itp.. Polecam go dzieciom w różnym wieku, od tych najmłodszych do 12 lat. do nauki pływania o średnicy ok. 8 m i głębokości 0,2 m – 0,7 m temperatura wody 29°C – 31°C

Kule wodne fontanny i prysznice to fajna atrakcja dla dzieci

Tak zwany basen „Acapulco”: składa się z 3 części. Okrąglak z „bąbelkami” zapewnia on kąpiącym się relaks i odświeżenie oraz delikatny miły masaż dyszami powietrznymi . Druga część, jakby z plażą niestety betonową, daje okazję pluskania się rodzinom z dziećmi w różnym wieku. Trzecia część to ta widoczna na zdjęciu tzw. jaskinia z biczami wodnymi i lejącą się wodą.

Kluczowym punktem programu są baseny termalne niestety z chlorowaną wodą termalną na dwóch poziomach w sześciu osobnych basenach można zażywać kąpieli termalnych w wodach o temperaturze od 32°C – 36°C.

Obok basenów termalnych w otoczeniu zielonej łąki znajduje się basen wielofunkcyjny rekreacyjny o wymiarach  24 m. x 30 m. głębokości 1,3 m. – 1,6 mtemperatura wody w basenie 31°C – 33°C

W bezpośrednim sąsiedztwie tego basenu znajdują się zjeżdżalnie dla dzieci i młodzieży.

Na terenie kąpieliska znajdziecie wiele trawiastej przestrzeni do leżakowania i plażowania, plac zabaw dla dzieci,  huśtawki,  drewniane trasy sprawnościowe,  boisko do piłki możnej wysypane piaskiem.

A jak dopadnie głód to przy wejściach na teren kąpieliska znajdziecie naprawdę smaczne żarcie poza tradycyjnymi Langoszem , gyros, pieczone filety z kurczaka lody, gofry i oczywiście piwo ja od lat zakochany jestem w Arany Aszok.

Podsumowując Sarospatak to bardzo fajne miejsce na krótki nawet dwu dniowy wypad na baseny, jest niedaleko nawet z przyczepą o wadze 1350 kg dojeżdżacie z Nowego Sącza w 3 godz. Jest niedrogo, zawsze dużo cieplej niż w Polsce nawet nie musicie kupować forintów, pobrane w bankomacie wychodzą w tym samym kurcie co w kantorze a nawet taniej. Teren jest wystarczający dla biwakowania a mnogość basenów zapewnia dość swobodny dostęp do rozrywek i atrakcji wodnych.

Już niedługo opiszę Wam kilka innych fajnych  miejsc które już znamy bo odwiedzamy je dość systematycznie, ale wcześniej całkiem nowe miejsce, do którego jedziemy w najbliższy weekend.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz
Imię