Przekaż 1% podatku na organizację pożytku publicznego

0
3130

Jak prawidłowo przekazać 1% podatku

Zgodnie z ustawą do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z dochodów osiągniętych w roku 2016.  I jednocześnie Ustawa daje nam możliwość  wyboru organizacji pożytku publicznego, której możemy przekazać 1% naszego podatku.

Wiele osób korzysta z możliwości przekazania 1% podatku.

W ubiegłym roku wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego złożyło  13,2 mln Polaków, co stanowiło 49% ogólnej liczby podatników. Przekazali oni łącznie ponad 617,5 ml złotych.

Jak znaleźć właściwą organizację pożytku publicznego?

Ponad 8 500 organizacji pozarządowych w Polsce ma status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że podatnicy mogą im przekazywać 1% podatku dochodowego. Wykaz organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wykaz jest co miesiąc aktualizowany. Ważne żeby przed podjęciem decyzji o wyborze organizacji sprawdzić czy nadal w nim figuruje. Może bowiem okazać się, że w marcu była na wykazie, a w kwietniu została z niego wykreślona.

Wykaz jest również zamieszczony na stronie bazy.ngo.pl. Tu został wyposażony w wygodną wyszukiwarkę. Dzięki niej możemy znaleźć wszystkie organizacje począwszy od organizacji religijnych, sportowych, poprzez fundacje pomagające chorym i ubogim, zakres i płaszczyzna działania jest niemal nieograniczona, jestem pewien że każdy niezależnie od preferencji znajdzie jakiś cel na który przeznaczy swój 1% podatku. Ważna informacja to nie jest dodatkowa opłata w formie podatku – to jest zadysponowanie 1% podatku który i tak musisz zapłacić do Urzędu Skarbowego.

Jak prawidłowo przekazać 1%

Jeśli Twoje zeznanie za rok 2016 wypełnia Biuro Rachunkowe to poinformuj je że chcesz przekazać 1% podatku na określony cel, taka informacja musi znaleźć się na druku PIT za rok 2016.

W zeznaniu PIT należy wpisać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji oraz wysokość deklarowanej kwoty i złożyć je w swoim urzędzie skarbowym (osobiście, pocztą lub przez internet).

Czy emeryci i renciści też mogą przekazać 1%

Emeryci i renciści, chcący podzielić się swoim podatkiem, wypełniają PIT-37, na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS. Jednak to się zmieni. Jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy o podatku dochodowym, to prawdopodobnie od 15 marca będą oni mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy, na podstawie dokumentów, dostarczonych przez ZUS.

Napisz komentarz

Napisz komentarz
Imię