Czy na fotografii można zarobić ?

0
6933

Fotografia amatorska czy zawodowa ?

Fotografia dla wielu osób stanowi hobby, jednak nie wszyscy wiedza, że na robieniu zdjęć można dobrze zarabiać. Oczywiste jest zarabianie poprzez prowadzenie własnego studia fotograficznego, które realizuje najróżniejsze zlecenia swoich klientów, niemniej jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Wyposażenie profesjonalnego studia fotograficznego jest bardzo kosztowne a wyposażenie to dopiero pierwszy krok bo później trzeba jeszcze ten obiekt utrzymać serwisować a osprzęt się zużywa. Oczywiście otwierając studio fotograficzne musisz prowadzić działalność gospodarczą bo każdy wynajmujący studio będzie chciał otrzymać fakturę. Można oczywiście w początkowej fazie użyczać studio na podstawie umowy o dzieło lub użyczenia ale więksi gracze będą chcieli fakturę. Znam wielu amatorów którzy robią fantastyczne zdjęcia maja odpowiedni sprzęt ale mają pewne obawy przed przejściem na zawodowstwo. Jak ocenić czy to już jest ten moment żeby utrzymywać się tylko z robienia zdjęć, głównym podstawowym kryterium to jest ilość wykonanych dotychczas zleceń, zawartość Twojego portfolio a co za tym idzie kontaktów branżowych to swoista przepustka do profesjonalnej fotografii. Aby wypłynąć na szersze wody musisz również edukować się w programach do obróbki zdjęć, narzędzia te będą Ci niezbędne do dalszej pracy po wykonaniu zdjęć.

Masz talent do robienia zdjęć ?

Wiele osób  potrafi robić zdjęcia naprawdę ładne bo posiadają artystyczną duszę oraz bardzo kreatywne postrzeganie obiektu fotografii. Osoby, które interesuje fotografia i które potrafią robić dobre zdjęcia mogą zainteresować się specjalnymi serwisami stockowymi, gdzie można swoje zdjęcia zamieścić i sprzedawać firmom i agencjom zajmującym się tworzeniem stron internetowych, opakowań produktów, katalogów, ulotek, broszur itp. Fotografia stockowa cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie, jednak nie każdy fotograf potrafi robić zdjęcia, które byłyby interesujące dla potencjalnych klientów. Między innymi z tego względu przed rozpoczęciem konkretnego działania warto przejrzeć kilka poradników dla początkujących i zapoznać się z regulaminami najbardziej popularnych serwisów umożliwiających sprzedaż zdjęć. Pamiętać trzeba że możliwości obróbki oraz zastosowania dla grafika dają te zdjęcia które są wykonane dobrze w zdjęciach ważna jest technika wykonania odpowiednia kompozycja zdjęcia oraz odpowiedni kadr. Dobrym źródłem pozyskiwania zleceń są amatorskie i profesjonalne portale branżowe gdzie modelki, modele i fotografowie poszukują chętnych do wykonania zdjęć, modeling nierozłącznie związany jest z fotografią więc każda modelka, model na początku kariery potrzebuje niezliczonej ilości zdjęć do portfolio, zaproponuj komuś zwoje usługi, jak zdjęcia się spodobają modelce, modelowi chętnie Cię polecą, ba pamiętaj że oni również rozsyłają swoje zdjęcia do agencji, menadżerów, pośredników, często takie fotografie trafiają do czasopism branżowych związanych z modelingiem lub fotografią.
Działanie takie zwiększy nasza szanse na sukces i sprawienie, że fotografia stanie się dla nas nie tylko przyjemnością, ale i sposobem zarobkowania.

Nie obawiaj się eksperymentować z fotografią.

Jak w każdej dziedzinie w fotografii również potrzebna jest nowa krew. Rób zdjęcia w nowych jeszcze nie popularnych wnętrzach, plenerach, rób zdjęcia przyrody, martwej natury. Często słyszę od początkujących fotografów ciężko jest, trudno jest znaleźć zlecenia, ale pytam co zrobiłeś żeby klient Cię znalazł?

Czy posiadasz różnorodne i obszerne portfiolio?

Czy zaproponowałaś/eś jakiemuś fotografowi z Twojego miasta chęć bezpłatnej praktyki a jednocześnie pomocy przy jakichś zleceniach ?

Czy przeprowadziłaś/eś w śród swoich znajomych wywiad czy ktoś nie zna jakiegoś fotografa który może pomóc Ci poznać wiele tajników pracy fotografa? – to jest bezcenna wiedza która przyda Ci się bez względu na to co będziesz fotografować.

Czy ukończyłaś/eś jakieś kursy dokształcające w zawodzie fotografa? – jeśli nie to poszukaj takich w Twojej okolicy, zapytaj o takowe kursy również w biurze pracy, Urzędzie Miasta itp.

Zgłoś się do Urzędu Miasta w Twojej miejscowości i zaproponuj bezpłatne wykonanie fotorelacji z najbliższej jednej lub dwóch imprez, pokaż ze potrafisz to zrobić a później sami zaproponują Ci odpłatne zlecenie. Nie sugeruję robienia wszystkiego za darmo, ale jak nie masz doświadczenia i kontaktów to jedyną drogą jest pokazanie że potrafisz robić zdjęcia i złapanie kontaktu.

Czy masz stronę internetową ?

Czy ogłaszasz się na portalach ogłoszeniowych?

Czy posiadasz konto „fotografa” na portalach fotograficznych i branżowych?

Czy robisz zdjęcia na imprezach u znajomych? – Dlaczego nie !!! – zaproponuj takie rozwiązanie !!!

Czy informujesz każdego spotkanego nawet po latach znajomego że robisz zdjęcia i chętnie podejmiesz każde zlecenie?

Czy bierzesz udział w niezliczonej ilości konkursów fotograficznych?

Czy zaproponowałeś jakiejś lokalnej drużynie sportowej że możesz relacjonować fotograficznie jakieś ich wydazżenia, zawody itp.

Czy wysłałaś/eś CV do lokalnej gazety lub portalu internetowego z propozycją reportera na telefon? (Lokalne portale informacyjne internetowe często nie mają swojego fotografa na etacie, więc dla wielu taka propozycja będzie doskonałym rozwiązaniem)

Czy próbowałaś/eś nawiązać współpracę z blogerką która akurat mieszka w Twoim mieści.

Jeśli te pytania wywołały u ciebie poczucie własnej bierności i bezczynności nic straconego zapieraj się do pracy napisz sobie harmonogram zadań do wykonania i systematycznie poszerzaj grono ludzi który wiedzą ze robisz zdjęcia i chętnie podejmiesz współpracę.

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz
Imię