Kilka sposobów na poprawę kondycji fizycznej

0
656
Kilka sposobów na poprawę kondycji fizycznej

Bez względu na porę roku aktywność fizyczna jest bardzo ważna bez względu na wiek może ona być jedynie mniej lub bardziej intensywna. Wraz z nadejściem wiosny warto zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami i prostymi, codziennymi czynnościami. Razem z wiosną nadchodzi również lato, więc czy jest lepszy moment na to, by zadbać o naszą kondycję fizyczną? Chyba nie! Jednakże co zrobić, gdy kilkukrotne próby kończyły się niezadowalającym nas efektem? Oto kilka sposobów, które w łatwy i szybki sposób sprawią, że Twoja kondycja fizyczna ulegnie znacznej poprawie, a Ty nawet nie zauważysz, że musiałaś włożyć w to jakikolwiek wysiłek.

Koniec ze sztywnymi zasadami!

Jeżeli nie jesteś dobra w trzymaniu się planu, sztywnych reguł, czasami Twoja organizacja wygląda dość chaotycznie, to skończ z tym. Nastawienie odgrywa bardzo ważną rolę w wielu płaszczyznach. Narzucając sobie ograniczenia oraz mając jednocześnie świadomość, że źle się z tym czujesz, możesz być pewna braku pozytywnych efektów. Słowo „muszę” zamień na „chcę” lub „spróbuję” – dopiero wówczas zyskasz naprawdę wiele.

Odwrócenie się od kompleksów

Nie ukrywajmy, jak często zdarzało się, że decydując się na wykupienie karnetu do siłowni już pierwszego dnia ogarniały Cię wątpliwości na widok wysportowanych sylwetek osób, które ćwiczą już od bardzo długiego czasu? Odrzuć takie myślenie o tym, co sprawia, że czujesz się niepewnie. Pamiętaj, każda z tych osób kiedyś zaczynała, być może miała dużo większe opory niż Ty, a jednak im się udało. Dlaczego więc i Ty nie mogłabyś pokonać własnych słabości?

Kilka pomysłów na „małe kroczki”

W momencie, gdy nie czujesz się na siłach by od razu rozpocząć intensywne i profesjonalne ćwiczenia z trenerem, doskonałym rozwiązaniem będzie metoda „małych kroczków”. Opiera się ona na zmianie nawyków i niektórych Twoich czynności, które negatywnie wpływają na Twoją kondycję fizyczną, a Ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

1. Wyrzuć kluczyki do auta

Być może brzmi to dość drastycznie i tak naprawdę nie musisz całkowicie rezygnować z samochodu, lecz dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie korzystania z samochodu. Jadąc do pracy, bez względu czy autem, metrem lub tramwajem, wysiądź wcześniej i się przejdź. Spacer bardzo dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie, a gdy zauważysz, jak dobry to był pomysł, możesz stopniowo zwiększać odległość jaką masz do pokonania pieszo, wysiądź jeden, dwa, trzy przystanki wcześniej. Przy okazji przekonasz się ile ciekawych miejsc i sytuacji mijasz codziennie niepostrzeżenie jadąc samochodem lub innym środkiem lokomocji.

2. Czas pokochać schody

Dokładnie! Zrezygnuj z windy i wybieraj schody w każdej możliwej sytuacji. Wchodzenie oraz schodzenie po schodach to doskonałe ćwiczenie nie tylko w bardzo dobry sposób poprawiające kondycję, lecz również świetnie działające na nogi. Dodam jeszcze iż zalecane jest dynamiczne pokonywanie nawet niewielkiej ilości schodów, codzienne nawet chwilowe podniesienie ciśnienia krwi działa zbawiennie na nasz organizm. Więc jeśli nie masz innej możliwości brak czasu, mnogość obowiązków, leniuszek, wykorzystaj chociaż usytuowanie swojego zamieszkania wbiegając codziennie schodami do domu tak aby zmusić serce do intensywniejszej pracy. Z doświadczenia Ci powiem im więcej schodów pokonanych codziennie w szybkim tempie tym dłuższe życie, ktoś powie bzdura !!! Więc zaproponuje Ci szybki test.

1 dzień wejdź w szybkim tempie na minimum 40 schodów najlepiej pokonując je co dwa lub trzy schody. Po wejściu do domu odczekaj 2 min i zmierz sobie ciśnienie krwi. Zapisz wynik w kalendarzu pod tym dniem. Teraz powtarzaj przez 30 dni ten sposób powrotów do domu z pracy, każdych zakupów, spaceru z psem, wyjścia po piwo :), za każdym razem jak tylko wychodzisz z domu, ale teraz nie musisz już mierzyć i notować ciśnienia.

30 dzień testu wejdź do domu pokonując tą samą ilość schodów odczekaj dwie minuty i zmierz ciśnienie krwi i jaki wynik widzisz ?? Na początku testu ciśnienie było znacznie wyższe od Twojego normalnego ciśnienia krwi natomiast po trzydziestu dniach niewiele odbiega od standardowego ciśnienie. Ten wynik świadczy o poprawie nawet niewielkiej ale jednak poprawie  wydolności organizmu a co za tym idzie również serca. Proponuje nie zaprzestawaj tej zasady wracania do domu a po dłuższym czasie Twoja kondycja się poprawi. Oczywiście ten przykład nie ma zastosowanie z mieszkaniem na parterze.

3. Przeciągnij się

Brak dobrej kondycji wiąże się z nieprzyzwyczajeniem mięśni do wysiłku fizycznego. Jeżeli nie jesteś gotowa na ćwiczenia, to rozpocznij od codziennego rozciągania. Kilka skłonów to nie jest duży wysiłek, a pozwoli organizmowi na przyzwyczajanie się do zmian. Może spodoba Ci się joga? A może wystarczą systematyczne próby podnoszenia w różnych płaszczyznach np. niesionych zakupów, tornistra dziecka w drodze ze szkoły do domu.

4. Ćwicz nie ćwicząc

Paradoks? Niekoniecznie. Czy nie jest dobrym pomysłem zrobienie przysiadu w momencie gdy sięgasz po coś z dolnej półki? Przecież w ciągu dnia jest bardzo wiele momentów, gdy codzienne czynności możesz mienić w mini trening. Podczas zmywania naczyń spróbuj wykonywać wspięcia na palce przy wyprostowanej postawie, szykując kolację można robić delikatne wymachy, a w czasie odkurzania bardzo dobrze sprawdzają się wykroki, przysiady. Samo odkurzanie też zaplanuj jak ćwiczenia i podziel tą czynność na etapy. Włącz głośniej dynamiczną muzykę, na początek „rozgrzewka” zajmij się powierzchniami gładkimi podłoga – parkiet, panele, wykładzina, następnie trochę przysiadów odkurzamy pod meblami dok kanapą narożnikiem, następnie same meble wypoczynkowe a na końcu w intensywnym tempie odkurzaj wszystkie dywany trzymaj rytm.

Takie proste pomysły i małe kroki sprawią, że nawet nie będąc tego świadomą wykonasz ogromny skok do przodu. Dobra kondycja fizyczna to nie tylko smukła sylwetka, lecz również zdrowie i świetne samopoczucie – warto więc o nią zadbać. Po pewnym czasie odważ się na wykonanie treningu, który kiedyś sprawiał Ci problemy i powodował, że rezygnowałaś. Możesz być pewna, że tym razem odniesiesz sukces.

Napisz komentarz

Napisz komentarz
Imię